Książka z biblioteki Ambasadora Arthura Bliss Lane

Ambasador Arthur Bliss Lane był jednym z amerykańskich obrońców prawdy w sprawie Polski w czasie drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu. W roku 1919 był sekretarzem amerykańskiej placówki dyplomatycznej w Warszawie, kierowanej przez Hugh S. Gibsona. 21 września 1944 roku, Prezydent Roosevelt mianował go ambasadorem USA przy Rządzie RP na uchodźstwie w Londynie, gdzie nie pojechał.  Od 4 sierpnia 1945 do 24 lutego 1947 był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce. W 1948 roku opublikował wspomnienia  I saw Poland betrayed: An American ambassador reports to the American people, które zostały przetłumaczone i wydane nakładem wydawnictwa Krąg w 1984 roku pt. Widziałem Polskę zdradzoną. Skrytykował w niej politykę Prezydenta Roosevelta wobec Polski i programy Głosu Ameryki. Przyczynił się do zatrudnienia przez Głos Ameryki Zofii Korbońskiej i do powstania Radia Wolna Europa.

Książkę Poland’s Case For Independence z jego podpisem i datą, maj 1919, miał najwidoczniej w swojej bibliotece kiedy był sekretarzem amerykańskiej placówki dyplomatycznej w Warszawie.