Józef Czapski, oficer, pisarz, i artysta, który bez skutku szukał tysięcy oficerów wojska polskiego zaginionych po wzięciu do niewoli w 1939 r. w Rosji sowieckiej, został ocenzurowany przez redakcję Głosu Ameryki, kiedy w czasie wizyty w Stanach Zjednoczonych w roku 1950 próbwał wyjaśnić słuchaczom w Polsce jak zamordowano jego współwięzniów w obozach NKWD na rozkaz Stalina. Czapski i jego siostra Maria Czapska byli natomiast częstymi gośćmi w programach Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, również finansowanej przez rząd USA. Sekcja polska Głosu Ameryki wznowiła wywiady z Józefem Czapskim dopiero w czasie prezydentury Ronalda Reagana. Administracja prezydenta Reagana położyła ostateczny kres wszelkiej cenzurze programów Głosu Ameryki zbyt krytycznych w stosunku do Związku Sowieckiego i innych państw rządzonych przez komunistów.
Józef Czapski, an officer, writer, and artist who unsuccessfully searched for thousands of Polish army officers missing after being taken prisoner in Soviet Russia in 1939, was censored by the Voice of America management and editors when he tried to explain to listeners in Poland how his fellow prisoners were murdered in the NKVD camps on Stalin’s orders. However, Czapski and his sister Maria Czapska were frequent guests in the Polish Radio Free Europe programs, also financed by the US government. RFE broadcasts were not censored to hide Stalinist crimes. The Polish Service of the Voice of America resumed interviews with Józef Czapski only during Ronald Reagan’s presidency. The Reagan administration ended all censorship of Voice of America programs that were too critical of the Soviet Union and other communist-ruled countries.
Tadeusz (Ted) A. Lipień jest ekspertem ds. mediów, dziennikarzem, pisarzem, blogerem i orędownikiem wolności prasy. Pracuje w mediach przez ponad 50 lat, zaczynając jako spiker radiowy w Głosie Ameryki w 1973 r. W 2020-2021 był prezesem Radia Wolna Europa/Radia Swoboda. W Głosie Ameryki, Lipień pisał reportaże po polsku i angielsku o wydarzeniach w Polsce i w innych krajach Europy Wschodniej, zostając szefem sekcji polskiej w 1982 r. podczas walki NSZZ „Solidarność” o demokrację. Przeprowadził wywiady z wiceprezydentem George'em H. W. Bushem (przyszłym prezydentem USA), kardynałem Karolem Wojtyłą (przyszłym papieżem Janem Pawłem II), przywódcą Solidarności Lechem Wałęsą (przyszłym prezydentem Polski) i wieloma innymi działaczami polskiej opozycji demokratycznej, którzy później piastowali najwyższe stanowiska w rządach w Polsce. Po upadku żelaznej kurtyny rozbudował sieć stacji partnerskich Głosu Ameryki i Radia Wolna Europa/Radia Swoboda w Europie Wschodniej, Rosji, Azji Środkowej, Iraku i Afganistanie. Następnie został Dyrektorem Oddziału Eurazji Głosu Ameryki, gdzie rozszerzył programy telewizyjne i multimedialne na Ukrainę i Rosję oraz stworzył multimedialny i wielojęzyczny magazyn opiniotwórczy, „New Europe Review", rekrutując jako doradców byłego prezydenta Czech Václava Havla i byłego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego USA dr. Zbigniewa Brzezińskiego. W 2005 roku został mianowany p.o. zastępcy dyrektora Głosu Ameryki. Otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę Pracownika Roku oraz wyróżnienia od dyrektorów Głosu Ameryki, zarówno demokratów, jak i republikanów. Przeszedł na emeryturę w 2006 r. i założył „Free Media Online", organizację pozarządową zajmującą się sprawami wolności mediów, a także był współzałożycielem „Committee for U.S. International Broadcasting", organizacji wspierającej media w krajach dotkniętych cenzurą i naruszeniami prawami człowieka. Jego artykuły na temat mediów były publikowane w „The Hill”, „American Diplomacy Journal", „National Review", „The Washington Times", „Digital Journal" i „The Washington Examiner". Jego poglądy na temat mediów były cytowane przez CNN, NBC, FOX, NPR, „The New York Times", „The Wall Street Journal" i „The Washington Post". Jest autorem wydanej w języku angielskim i polskim książki o papieżu Janie Pawle II. Lipień ukończył z wyróżnieniem studia na George Washington University w Waszyngtonie.