Janusz Hewell wspomina o pracy w RWE

Share:

Janusz Hewell pracował w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium, a w późniejszym okresie aż do przejścia na emeryturę w sekcji polskiej Głosu Ameryki w Waszyngtonie. W obu rozgłośniach prowadził audycje muzyczne cieszące się dużą popularnością wśród słuchaczy w Polsce.

Na prośbę Tadeusz Lipienia, byłego szefa sekcji polskiej Głosu Ameryki i założyciela Muzeum Radia Zimnej Wojny, Janusz Hewell przesłał z Florydy krótkie wspomnienie o swej pracy w Radiu Wolna Europa. Janusz Hewell zmarł na Florydzie 27 października 2023 roku.

Autorem projektu nadawania audycji na żywo z muzyką lekką dla młodzieży w Polsce był nieżyjący już Jan Tyszkiewicz. W roku 1965-ym wczesną jesienią, prawdopodobnie po sugestii Jana Nowaka, Jaś zabrał się do przygotowywania próbnych audycji. Po aprobacie dyrektora rozgłośni polskiej RWE, wystartował z audycją po dzienniku radiowym o osiemnastej, którą nazwał trochę staromodnie Rendez-vous o szóstej dziesięć. Randka byłaby chyba lepsza, ale to nieistotne, bo materiały do tej audycji trafiały jak w dziesiątkę do złaknionych muzyki młodzieżowej odbiorców w Polsce.

W latach sześćdziesiątych Polskie Radio w PRL nadawało znikome ilości muzyki z Zachodu a Radia Luxembourg słuchali tylko ludzie znający angielski. Tyszkiewicz prowadził samotnie pierwsze sto audycji Rendez-vous o 6:10. Mnie przedstawił w czasie jej setnej edycji w lutym 1966-go roku.

Dlaczego byliśmy taką atrakcją dla młodych słuchaczy w komunistycznej Polsce? Bo nadawaliśmy najnowsze przeboje z Zachodu nie ograniczając się tylko do amerykańskich. Graliśmy również piosenki z brytyjskich, francuskich a nawet włoskich list przebojów. Płyty z ich nagraniami, w tym z USA, trafialy do nas w kilka dni po ich wyprodukowaniu jeszcze ciepłe z pod prasy dzięki lotniczym przesyłkom, o czym Polskie Radio w PRL-u nie mogło nawet marzyć. Słuchacze zorientowali się szybko o tej miażdżącej przewadze i mimo nie najlepszego odbioru a nawet zagłuszania, którego z czasem zaniechano, zaczęli nas masowo słuchać.

Początkowo prowadziłem audycje na zmianę z Tyszkiewiczem, który był jednocześnie szefem dwuosobowej redakcji muzycznej w naszej rozgłośni. Później, pod koniec lat sześćdziesiątych wspomagali nas w prowadzeniu tej audycji na żywo Barbara Nawratowicz i Zygmunt Jabłoński bo mieliśmy coraz więcej innych, krótkich audycji z muzyką klasyczną i rozrywkową do przygotowywania. Były one  nagrywane wcześniej a wiec bez presji przygotowania programu na żywo.

Dużym powodzeniem w audycji Rendez-vous o 6.10 cieszył się również prowadzony chyba od roku 1968-go koncert życzeń, w którym słuchacze pisząc na różne podawane przez nas na Zachodzie prywatne adresy prosili o ulubione przeboje. Cenzura miała poważne problemy z przechwytywaniem listów od naszych słuchaczy bo zmienialiśmy często te adresy i czasami dostawaliśmy setki listów dziennie.

Ja opuściłem Rozgłośnię Polską RWE w 1974-ym roku, ale Randka na żywo przetrwała jeszcze wiele lat i nie zaszkodziła jej konkurencja Popołudnia z młodością, która starano się w Polskim Radiu storpedować naszą audycje.

 

Zespół programu muzycznego Rendez-vous o 6.10 Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa: Zygmunt Jabłoński, Jan Tyszkiewicz, Barbara Nawratowicz, Janusz Hewell, circa 1960s.

Zespół programu muzycznego Rendez-vous o 6.10 Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa: Zygmunt Jabłoński, Jan Tyszkiewicz, Barbara Nawratowicz, Janusz Hewell, circa 1960s.

Share:

Leave a reply