
Podczas Powstania Warszawskiego Jan Nowak-Jeziorański, porucznik Janek, który po wojnie został dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, pełnił funkcję oficera w Oddziale VI Komendy Głównej Armii Krajowej, pracując w redakcji radiostacji „Błyskawica”. Związany z Biurem Informacji i Propagandy KG AK – Nowak-Jeziorański redagował depesze nadawane do Londynu. Do 4 października był również spikerem powstańczego radia „Błyskawica”, dla którego przygotowywał audycje w języku angielskim. Angielskojęzyczne wiadomości o powstaniu prezentowali przed mikrofonem pilot RAF, John Ward, i Adam Truszkowski (ps. „Tomicki”). Nad zawartością programów czuwał zespół złożony z pracowników Polskiego Radia oraz Biura Propagandy i Informacji Komendy Głównej AK.
Radiostacja rozpoczęła nadawanie 8 sierpnia 1944 roku o godzinie 9:45. Jej siedziba zmieniała się kilkukrotnie – początkowo znajdowała się w budynku PKO przy ul. Jasnej 9, następnie w kawiarni „Adria” przy ul. Moniuszki 10, potem w dawnej ambasadzie sowieckiej przy ul. Poznańskiej 15, a ostatecznie w Bibliotece Publicznej przy ul. Koszykowej. Szefem powstańczej radiostacji „Błyskawica” podczas powstania warszawskiego był dziennikarz Stanisław Zadrożny, który po wojnie pracował w Radiu Wolna Europa.
W książce Tu – Warszawa, dzieje radiostacji powstańczej „Błyskawica”, Londyn, Orbis, 1964, Stanisław Zadrożny wspomina (str. 85 i 109) o pracy Jana Nowaka-Jeziorańskiego w rozgłośni powstańczej. Zadrożny pisze również (str. 92-96) o uruchomieniu niemieckiej dywersyjnej radiostacji podającej się za „Błyskawicę”, która nadawała w języku polskim na tych samych falach audycje mające skompromitować autentyczną powstańczą rozgłośnię oraz dowództwo i żołnierzy AK. O dywersyjnej działalności fałszywej niemieckiej „Błyskawicy” Zadrożny poinformował Londyn za pośrednictwem radiostacji Stefana Korbońskiego, podając szyfr pozwalający odróżnić autentyczne audycje powstańcze od dywersyjnych audycji niemieckiej rozgłośni (str. 96). Depesze radiostacji Stefana Korbońskiego szyfrowała jego żona, Zofia Korbońska, która po ucieczce z Polski wraz z mężem w 1947 roku była przez wiele lat dziennikarką sekcji polskiej Głosu Ameryki.

Tadeusz (Ted) A. Lipień jest ekspertem ds. mediów, dziennikarzem, pisarzem, blogerem i orędownikiem wolności prasy. Pracuje w mediach przez ponad 50 lat, zaczynając jako spiker radiowy w Głosie Ameryki w 1973 r. W 2020-2021 był prezesem Radia Wolna Europa/Radia Swoboda. W Głosie Ameryki, Lipień pisał reportaże po polsku i angielsku o wydarzeniach w Polsce i w innych krajach Europy Wschodniej, zostając szefem sekcji polskiej w 1982 r. podczas walki NSZZ „Solidarność” o demokrację. Przeprowadził wywiady z wiceprezydentem George'em H. W. Bushem (przyszłym prezydentem USA), kardynałem Karolem Wojtyłą (przyszłym papieżem Janem Pawłem II), przywódcą Solidarności Lechem Wałęsą (przyszłym prezydentem Polski) i wieloma innymi działaczami polskiej opozycji demokratycznej, którzy później piastowali najwyższe stanowiska w rządach w Polsce. Po upadku żelaznej kurtyny rozbudował sieć stacji partnerskich Głosu Ameryki i Radia Wolna Europa/Radia Swoboda w Europie Wschodniej, Rosji, Azji Środkowej, Iraku i Afganistanie. Następnie został Dyrektorem Oddziału Eurazji Głosu Ameryki, gdzie rozszerzył programy telewizyjne i multimedialne na Ukrainę i Rosję oraz stworzył multimedialny i wielojęzyczny magazyn opiniotwórczy, „New Europe Review", rekrutując jako doradców byłego prezydenta Czech Václava Havla i byłego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego USA dr. Zbigniewa Brzezińskiego. W 2005 roku został mianowany p.o. zastępcy dyrektora Głosu Ameryki. Otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę Pracownika Roku oraz wyróżnienia od dyrektorów Głosu Ameryki, zarówno demokratów, jak i republikanów. Przeszedł na emeryturę w 2006 r. i założył „Free Media Online", organizację pozarządową zajmującą się sprawami wolności mediów, a także był współzałożycielem „Committee for U.S. International Broadcasting", organizacji wspierającej media w krajach dotkniętych cenzurą i naruszeniami prawami człowieka. Jego artykuły na temat mediów były publikowane w „The Hill”, „American Diplomacy Journal", „National Review", „The Washington Times", „Digital Journal" i „The Washington Examiner". Jego poglądy na temat mediów były cytowane przez CNN, NBC, FOX, NPR, „The New York Times", „The Wall Street Journal" i „The Washington Post". Jest autorem wydanej w języku angielskim i polskim książki o papieżu Janie Pawle II. Lipień ukończył z wyróżnieniem studia na George Washington University w Waszyngtonie.