Generał Lucius D. Clay, były gubernator wojskowy USA w Niemczech i organizator berlińskiego mostu powietrznego, był pierwszym przewodniczącym Krucjaty Wolności. Po II wojnie światowej Krucjata Wolności zbierała fundusze od osób prywatnych i firm w Stanach Zjednoczonych na rzecz Radia Wolna Europa. Jednak prawie wszystkie niezbędne fundusze pochodziły potajemnie z budżetu CIA, ponieważ prywatne wpłaty, choć sięgające milionów dolarów, nie wystarczały na utrzymanie stacji radiowej nadającej do krajów za Żelazną Kurtyną.
Na pytanie, dlaczego Radio Wolna Europa jest tak ważne, generał Clay odpowiedział:
„Ponieważ jest poświęcone najważniejszemu zadaniu na świecie – pomocy w zapobieżeniu wybuchowi III wojny światowej”.
Generał Clay dodał:
„Jeśli 70 milionów ludzi w sześciu krajach za Żelazną Kurtyną nadal będzie stawiać opór sowieckiej tyranii, Kreml zostanie wytrącony z równowagi w jednym z najbardziej wrażliwych strategicznie regionów świata”.
To ogłoszenie Krucjaty Wolności w zbiorach Muzeum Radia Zimnej Wojny im. Stefana i Zofii Korbońskich pochodzi z czasopisma „Ladies Home Journal”, marzec 1954 r.


Tadeusz (Ted) A. Lipień jest ekspertem ds. mediów, dziennikarzem, pisarzem, blogerem i orędownikiem wolności prasy. Pracuje w mediach przez ponad 50 lat, zaczynając jako spiker radiowy w Głosie Ameryki w 1973 r. W 2020-2021 był prezesem Radia Wolna Europa/Radia Swoboda. W Głosie Ameryki, Lipień pisał reportaże po polsku i angielsku o wydarzeniach w Polsce i w innych krajach Europy Wschodniej, zostając szefem sekcji polskiej w 1982 r. podczas walki NSZZ „Solidarność” o demokrację. Przeprowadził wywiady z wiceprezydentem George'em H. W. Bushem (przyszłym prezydentem USA), kardynałem Karolem Wojtyłą (przyszłym papieżem Janem Pawłem II), przywódcą Solidarności Lechem Wałęsą (przyszłym prezydentem Polski) i wieloma innymi działaczami polskiej opozycji demokratycznej, którzy później piastowali najwyższe stanowiska w rządach w Polsce. Po upadku żelaznej kurtyny rozbudował sieć stacji partnerskich Głosu Ameryki i Radia Wolna Europa/Radia Swoboda w Europie Wschodniej, Rosji, Azji Środkowej, Iraku i Afganistanie. Następnie został Dyrektorem Oddziału Eurazji Głosu Ameryki, gdzie rozszerzył programy telewizyjne i multimedialne na Ukrainę i Rosję oraz stworzył multimedialny i wielojęzyczny magazyn opiniotwórczy, „New Europe Review", rekrutując jako doradców byłego prezydenta Czech Václava Havla i byłego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego USA dr. Zbigniewa Brzezińskiego. W 2005 roku został mianowany p.o. zastępcy dyrektora Głosu Ameryki. Otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę Pracownika Roku oraz wyróżnienia od dyrektorów Głosu Ameryki, zarówno demokratów, jak i republikanów. Przeszedł na emeryturę w 2006 r. i założył „Free Media Online", organizację pozarządową zajmującą się sprawami wolności mediów, a także był współzałożycielem „Committee for U.S. International Broadcasting", organizacji wspierającej media w krajach dotkniętych cenzurą i naruszeniami prawami człowieka. Jego artykuły na temat mediów były publikowane w „The Hill”, „American Diplomacy Journal", „National Review", „The Washington Times", „Digital Journal" i „The Washington Examiner". Jego poglądy na temat mediów były cytowane przez CNN, NBC, FOX, NPR, „The New York Times", „The Wall Street Journal" i „The Washington Post". Jest autorem wydanej w języku angielskim i polskim książki o papieżu Janie Pawle II. Lipień ukończył z wyróżnieniem studia na George Washington University w Waszyngtonie.